Koalicija za ločitev države in cerkve
Ljubljana
12.6.2017
Državni zbor
Predsednik
Šubičeva ulica 4
p. p. 636
SI-1102 Ljubljana
Zadeva: Ponovna vložitev peticij zaradi neodziva Državnega zbora
Zveza: Vaš dopis št. 080-01/12-5/8 in 080-01/15-1/9 z dne 4.5.2017
Spoštovani!
Zahvaljujemo se vam za odgovor z dne 4.5.2017.
Ob koncu svojega odgovora ste zapisali, da naj bi mi za prvi dve peticiji kot pristojno telo za obravnavo naslavljali prav Komisijo za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti.
V dopisu z dne 25.4.2014 smo pozvali Državni zbor, da pristojni organ Državnega zbora obe peticiji obravnava in nam posreduje vsebinsko odločitev. Nismo zapisali, da naj obe peticiji obravnava Komisija za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti (vsaj mi tega v dopisu ne najdemo), temveč pristojni organ. Ve pa se, kdo je pristojni organ Državnega zbora: to je plenarno zasedanje in ne omenjena komisija. Bi pa mi bili zadovoljni tudi, če bi obe peticiji obravnavala Komisija za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti na plenarni seji (pri prvi peticiji je to naredila) in bi nam posredovala vsebinski odgovor. Res je, da smo dopis z dne 6.7.2012 naslovili na Komisijo za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti, vendar to zadeve ne spremeni. Ne glede na to, kaj mi zapišemo, je pristojni organ za peticije plenarno zasedanje Državnega zbora. Verjetno ni potrebno še enkrat navajati primer sodnika Škoberneta.
In še nekaj. V svojem dopisu z dne 9.10.2015, št. 080-01/15-1/2 ste omenjali Poslovnik Državnega zbora in navedli, da bo Peticijo za prepoved krst dojenčkov Državni zbor lahko obravnaval šele, ko bodo izpolnjeni poslovniški pogoji, ki jih sicer tudi navajate. Iz tega smo zaključili, da smatrate kot pristojni organ Državnega zbora za obravnavo omenjene peticije plenarno zasedanje. Kar je pravilno in zakonito. Seveda velja to za vse naše peticije, ki smo jih vložili v Državni zbor. Zato nas čudijo vaše navedbe, da smo odgovore na peticije že dobili, čeprav plenarno zasedanje Državnega zbora ni obravnavalo nobene naše peticije.
Dejstvo torej je, da Državni zbor ni obravnaval naših peticij in sprejel vsebinskih odgovorov ter zato ostajamo pri svojih navedbah, da nam je s tem kršil ustavno pravico do peticije. Ne samo koaliciji kot takšni, temveč več kot 60.000 ljudem, ki so podpisali vse štiri peticije.
In za konec nekaj dejstev:
– predsednica Komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti Eva Irgl je študirala teologijo
– predsednik Državnega zbora RS dr. Brglez je februarja 2017 obiskal papeža in nekatere druge klerike v Vatikanu
– predsednik Državnega zbora RS dr. Brglez se je januarja 2017 srečal s katoliškimi škofi in vatikanskim nuncijem
– predsednik Državnega zbora RS dr. Brglez se je 24. junija 2015 v ljubljanski stolnici udeležil maše za domovino
– predmetne peticije so v povezavi s katoliško cerkvijo
– vsi verniki imajo dolžnost in pravico prizadevati si, da se bo božje oznanilo odrešenja bolj in bolj širilo med vse ljudi vseh časov po vseh krajih zemlje.
Hvala in lep pozdrav!
Koalicija za ločitev države in cerkve