Spoštovani, hvala lepa za vašo pobudo.
Svet za odziv na sovražni govor je 14. junija 2015 prejel pobudo za odziv na domnevni sovražni govor v »cerkveni bibliji«. Prijavitelj je Svetu predlagal obravnavo celotnega teksta Sveto pismo Stare in Nove zaveze: Slovenski standardni prevod (Svetopisemska družba Slovenije, Ljubljana, 1997), vzorčno pa je navedel izčrpen nabor domnevno spornih citatov. Pobuda je še dodatno utemljena z referencami na, med drugim, Katekizem katoliške Cerkve, Zakonik cerkvenega prava, Koncilske odloke in nekatere spletne strani. Pobudniki menijo, da gre v obravnavnem primeru za izrazit sovražni govor in zato Svetu predlagajo obravnavo pobude, da glede sovražnega govora preveri celotno biblijo, ter da ugotovi, da gre za sovražni govor v smislu definicije sovražnega govora Sveta Evrope in 63. člena slovenske ustave.
Svet je pregledal prispela gradiva in pobudo obravnaval dopisno ter soglasno sklenil, da se na temeljne tekste posameznih verstev ne bo odzival. V nadaljevanju podajamo podrobnejšo obrazložitev mnenja, ki ga je po posvetovanju in usklajevanju Svet sprejel 23. junija 2015.
Svet nima kapacitet za podrobnejšo obravnavo. Poleg tega, če bi se Svet odločil za obravnavo biblije, bi morali obravnavati tudi koran in druge religiozne tekste. Če pa bi bili ti teksti izrečeni oz. predstavljeni v novodobnem viru, bi bili primerni za obravnavo Sveta. Ključni problem, ki ga vidimo, je namreč v tem, da duh teh besedil še vedno preveva sodobno retoriko določenih akterjev. Problem sovražnega govora je prav v tem, da ga ponavljamo; pri tem je pravzaprav vseeno, od kod »izvorno prihaja«, ključno je, da se ga še vedno in vedno znova ponavlja. Svet meni, da smo vsi odgovorni za to, kar izrečemo, četudi nismo avtorice in avtorji ideje, ki jo izrekamo. Bolj produktivno od ugotavljanja elementov sovražnega govora v starih tekstih se nam zato zdi naslavljati sodobno situacijo in apropriacije svetih tekstov za vsakokratno izključevanje, predsodke, podrejanje in diskriminacijo določenih skupin.
Ob tej priložnosti pripenjamo mnenje Sveta za odziv na sovražni govor. Hkrati vam sporočamo in vas vabimo, da si na spletni strani projekta »Z (od)govorm nad sovražni govor« (http://www.mirovni-institut.si/govor/) preberete tudi dodatna pojasnila o delovanju Sveta in preverite ostale odzive Sveta.
Lep pozdrav,
Svet za odziv na sovražni govor
sovraznigovor@mirovni-institut.si
24.6.2015
V Svetem Pismu zelo jasno piše: NI BOGA. Nekajkrat. A to je le izvlečen del. Širše besedilo pravi:
Bedak pravi v svojem srcu: »Ni Boga.« (Ps 53,2) (tudi to je še vedno izvleček, za pravilno razumevanje je potrebno prebrati še več in še druge tekste). Bedak je tudi tisti, ki iz daljšega teksta izvleče poljuben izsek, ga vrže iz konteksta in s tem manipulira. Kajti, to je manipulacija.
Koalicija za ločitev države in Cerkve dela točno to.
Svet za odziv na sovražni govor je plačan tudi iz mojega denarja.
Če je Svetov edini očitek Koaliciji ta, da je Sveto Pismo predolgo, ga opozarjam, da s tem pristaja na Koalicijino manipuliranje.
Kot davkoplačevalec zahtevam, da se Svet jasno opredeli do tega, ali je Sveto Pismo kot celota sovražni govor ali ne.
Pozdravljeni,
vsako leto je v Sloveniji svetopisemski maraton. V enem tednu preberejo celotno Sveto Pismo. Izgovor, da gre za preobsežen tekst torej ni na mestu.
Poleg tega boste imeli možnost iz prve roke videti vernike, ki redno prebirajo to nestrpno Božjo besedo. Če boste tam želeli videti kakšnega nestrpneža vam svetujem, da prinesete s seboj ogledalo.
Peter